RPA - Pokémon Suomi
  Gen 1-3 sijainnit&saantitavat
 

Huom.! Kaikissa Pokéissa ei ole kaikkia saantitapoja eli Routeja tai paikkoja joista ne saa. Jotkut Pokét saa myös suoraan kiinni, eikä niitä tarvitse välttämättä kehittää. Näillä tiedoilla Dexin saa kuitenkin mukavasti täytettyä.

Selityksiä (Mistä/Miten):
kaksi numeroa = Level, jolla kehitysmuota edeltävä Pokémon kehittyy täksi Pokémoniksi (saattaa olla suluissa)
kolme numeroa = Route, jolta tämän Pokémonin löytää D/P:ssä
(R)/(S)/(E)/(FR)/(LG) = GBA Slot Pokémon kyseissä paikassa (katso lisätietota tästä, jos et ymmärrä)
(SW) = Swarm Pokémon kyseisessä paikassa (katso lisätietota tästä, jos et ymmärrä)
(PR) = Poké Radar Pokémon kyseisessä paikassa (katso lisätietota tästä, jos et ymmärrä)
(PP) = Tämän Pokémonin saa Throphy Gardenista tiettyinä päivinä (lisätietoa tästä)
FR = tämän Pokémonin ei saa Pokémon Diamondista eikä Pearlista, mutta vaihtamalla Pokémon Fire Redistä
LG = tämän Pokémonin ei saa Pokémon Diamondista eikä Pearlista, mutta vaihtamalla Pokémon Leaf Greenistä
Pt = tämän Pokémonin ei saa Pokémon Diamondista eikä Pearlista, mutta vaihtamalla Pokémon Platinumista

# Nimi Mistä/Miten?
1  Bulbasaur FR/LG
2  Ivysaur 16
3  Venusaur 32
4  Charmander FR/LG
5  Charmeleon 16
6  Charizard 36
7  Squirtle FR/LG
8  Wartortle 16
9  Blastoise 36
10  Caterpie 204 (FR)
11  Metapod Eterna Forest (FR) (7)
12  Butterfree 10
13  Weedle 204 (LG)
14  Kakuna Eterna Forest (LG) (7)
15  Beedrill 10
16  Pidgey 229 (SW) 
17  Pidgeotto 18
18  Pidgeot 36
19  Rattata 225, 226
20  Raticate 225, 226 (20)
21  Spearow 225, 226
22  Fearow Stark Mountain, 225, 226, 227 (20)
23  Ekans 212 (FR)
24  Arbok (22)
25  Pikachu Thropy Garden
(evoluutio: onnellisuus)
26  Raichu Thunderstone
27  Sandshrew Wayward Cave (LG)
28  Sandslash 228 (LG) (22)
29  Nidoran♀ 201 (PR)
30  Nidorina Lake Valor, 221 (PR) (16)
31  Nidoqueen Moon Stone
32  Nidoran♂ 201 (PR)
33  Nidorino Lake Valor, 221 (PR) (16)
34  Nidoking Moon Stone
35  Clefairy Trophy Garden (PP)
(evoluutio: onnellisuus)
36  Clefable Moon Stone
37  Vulpix 209 (LG)
38  Ninetales Fire Stone
39  Jigglypuff Throphy Garden (PP)
(evoluutio: onnellisuus)
40  Wigglytuff Moon Stone
41  Zubat luolat  ja monet Routet yöllä
42  Golbat monet luolat (22)
43  Oddish 229, 230
44  Gloom 224, 229, 230 (21)
45  Vileplume Leaf Stone
46  Paras Great Marsh (National Dex)
47  Parasect 24
48  Venonat 229 (PR)
49  Venomoth 229 (PR) (31)
50  Diglett 228
51  Dugtrio 228 (26)
52  Meowth Trophy Garden (PP)
53  Persian 28
54  Psyduck mm. 203, 204, 205 (surffaa)
55  Golduck mm. 203, 204, 205 (surffaa) (33)
56  Mankey 225, 226 (PR)
57  Primeape 225, 226 (PR) (28)
58  Growlithe 201, 202 (FR)
59  Arcanine Fire Stone
60  Poliwag 225 (Good Rod/surf) 227 (surf) 
61  Poliwhirl 225 (Super Rod/surf) , 227(surf)  (25)
62  Poliwrath Water Stone
63  Abra 203, 215
64  Kadabra 215 (16)
65  Alakazam vaihda Kadabra
66  Machop 207, 208, Mt. Coronet
67  Machoke 210, 211, 216, 217, 225, 226 (28)
68  Machamp vaihda Machoke
69  Bellsprout 229, 230
70  Weepinbell 224, 229, 230 (21)
71  Victreebell Leaf Stone
72  Tentacool 205, 213 ja muita vesikköjä
73  Tentacruel 205, 224 (30)
74  Geodude mm. Oreburgh Gate
75  Graveler 211, 214, 216, 227 (25)
76  Golem vaihda Graveler
77  Ponyta 206, 210, 211, 214, 215
78  Rapidash 40
79  Slowpoke 205 (PR) (vain Pearl)
80  Slowbro 37
81  Magnemite Fuego Ironworks (SW)
82  Magneton 30
83  Farfetch´d 221 (SW)
84  Doduo 201 (SW)
85  Dodrio 31
86  Seel 226, 230 (vain Diamond)
87  Dewgong 226, 230 (vain Diamond) (34)
88  Grimer 212 (PR)
89  Muk 38
90  Shellder Valley Windworks (Super Rod)
91  Cloyster Water Stone
92  Gastly Lost Tower, Old Chateau
93  Haunter Lost Tower, Old Chateau (25)
94  Gengar vaihda Haunter
95  Onix mm. Iron Island, Victory Road
96  Drowzee 215 (SW)
97  Hypno 26
98  Krabby 226 (SW)
99  Kingler 28
100  Voltorb 218 (SW)
101  Electrode 30
102  Exeggcute Great Marsh (National Dex)
103  Exeggutor Leaf Stone
104  Cubone 203 (SW)
105  Marowak 28
106  Hitmonlee kehittyy Tyrougesta Lv20, kun Tyrougen Atk on suurempi kuin Def
107  Hitmonchan kehittyy Tyrougesta Lv20, kun Tyrougen Def on suurempi kuin Atk
108  Lickitung Lake Valor (SW)
109  Koffing breedaa Weezing
110  Weezing Stark Mountain, 227 (35)
111  Rhyhorn Stark Mountain, 214, 227
112  Rhydon Stark Mountain, 227, 228 (42)
113  Chansey 209, 210 (evoluutio: Happiny+Oval Stone+leveli päivällä)
114  Tangela FR/LG Pt
115  Kangaskhan Great Marsh (National Dex)
116  Horsea 226 (Good Rod)
117  Seadra 226 (Super Rod) (32)
118  Goldeen mm. 203, 204, 209 (Good Rod)
119  Seaking mm. 203, 204, 209 (Super Rod)(33)
120  Staryu Sunyshore City, Canalave City (Super Rod)
121  Starmie Water Stone
122  Mr. Mime 218, 222 (vain Diamond)
(evoluutio: Mime Jr.+Mimic-isku+leveli)
123  Scyther 229 (vain Diamond)
124  Jynx 30 (Smoochumista)
125  Electabuzz 30 (Elekidistä)
126  Magmar 30 (Magbystä)
127  Pinsir 229 (vain Pearlissa)
128  Tauros 209, 210 (PR)
129  Magikarp mm. Twinleaf Town (Old Rod)
130  Gyarados mm. Twinleaf Town (Super Rod) (20)
131  Lapras Victory Road (surffaa)
132  Ditto 218 (PR)
133  Eevee Trophy Garden (PP)
134  Vapreon Water Stone (Eevee)
135  Jolteon Thunder Stone (Eevee)
136  Flareon Fire Stone (Eevee)
137  Porygon Trophy Garden (PP)
138  Omanyte Underground (Helix Fossil)
139  Omastar 40
140  Kabuto Underground (Dome Fossil)
141  Kabutops 40
142  Aerodactyl Underground (Old Amber)
143  Snorlax kehitä Munchlaxista (onnellisuus+leveli)
144  Articuno FR/LG Pt
145  Zapdos FR/LG Pt
146  Moltres FR/LG Pt
147  Dratini *paina tästä*
148  Dragonair 30
149  Dragonite 55
150  Mewtwo FR/LG
151  Mew My Pokémon Ranch (Wii Ware) tai eventti

# Nimi Mistä/Miten?
152 Chikorita  Emerald
153 Bayleef  16
154 Meganium  32
155 Cyndaquil  Emerald
156 Quilava  14
157 Typhlosion  36
158 Totodile  Emerald
159 Croconaw  18
160 Feraligatr  30
161 Sentret  202 (PR)
162 Furret  15
163 Hoothoot  Great Marsh, 210, 211 (yö)
164 Noctowl  mm. 210, 211, 216, 217 (yö) (20)
165 Ledyba  breedaa Ledian
166 Ledian  229 (aamu) (18)
167 Spinarak  breedaa Ariados
168 Ariados  229 (yö) (22)
169 Crobat  kehittyy onnelisesta Golbatista+leveli
170 Chinchou  220 (Super Rod)
171 Lanturn  220 (Super Rod) (27)
172 Pichu  Trophy Garden
173 Cleffa  Trophy Garden (PP), Mt. Coronet
174 Igglybuff  Trophy Garden (PP)
175 Togepi  230 (PR)
176 Togetic  onnellinen Togepi+leveli
177 Natu  224 (SW)
178 Xatu  25
179 Mareep  Valley Windworks (PR)
180 Flaaffy  222 (PR) (15)
181 Ampharos  30
182 Bellossom  Sun Stone
183 Marill  Great Marsh, Trophy Garden (PP)
(evoluutio: onnellisuus)
184 Azumarill  18
185 Sudowoodo  214, 221 (vain Pearl)
(evoluutio: Bonsly+Mimic-isku+leveli)
186 Politoed  vaihda Poliwhirl+King´s Rock
187 Hoppip  205 eteläinen osa (PR)
188 Skiploom  205 pohjoinen osa (PR, vain D), Fuego Ironworks (PR, vain P) (18)
189 Jumpluff  27
190 Aipom  hunajapuut
191 Sunkern  204 ylempi osa (PR)
192 Sunflora  Sun Stone
193 Yanma  Great Marsh (National Dex)
194 Wooper  Great Marsh, 212
195 Quagsire  Great Marsh, 212 (20)
196 Espeon  onnellinen Eevee+leveli päivällä
197 Umbreon  onnellinen Eevee+leveli yöllä
198 Murkrow   Lost Tower ja Eterna Forest (yö) (vain Diamond)
199 Slowking vaihda Slowpoke+King´s Rock
200 Misdreavus  Lost Tower ja Eterna Forest (yö) (vain Pearl)
201 Unown  Solaceon Ruins*katso täältä lisää*
202 Wobbuffet  Lake Acuity/Valor/Verity (PR) (15) (evolve: Wynaut Lv. 15)
203 Girafarig  Lake Valor, 214
204 Pineco  203, 204, 210, 229 (E)
205 Forretress  31
206 Dunsparce  208 (SW)
207 Gligar  206, 207, 214, 215, 227 (E)
208 Steelix Iron Island, Victory Road
(vaihda Onix+Metal Coat)
209 Snubbull  209 (SW)
210 Granbull  23
211 Qwilfish  Iron Island (Super Rod)
212 Scizor  vaihda Scyther+Metal Coat
213 Shuckle  224 (E)
214 Heracross  hunajapuut
215 Sneasel  Snowpoint Temple, 216, 217
216 Teddiursa  Lake Acuity, Acuity Lakefront, 211 (E)
217 Ursaring  Lake Acuity, 216, 217 (E) (30)
218 Slugma  Stark Mountain
219 Magcargo  Stark Mountain (38)
220 Swinub  217 (SW)
221 Piloswine  33
222 Corsola  230 (SW)
223 Remoraid  mm. 213, 222, 223, 224, 230 (Good Rod)
224 Octillery  mm. 213, 222, 223, 224, 230 (Super Rod) (25)
225 Delibird  216 (SW)
226 Mantine  evoluutio: Mantykelle leveli, kun Remoraid on tiimissä
227 Skarmory  Stark Mountain, 227
228 Houndour  breedaa Houndoom (tai Pt)
229 Houndoom  214, 215 (PR) (vain Pearl) (24)
230 Kingdra  vaihda Seadra+Dragon Scale
231 Phanpy  207 (SW)
232 Donphan  25
233 Porygon2  vaihda Porygon+Up-Grade
234 Stantler  207 (PR) (vain Pearl)
235 Smeargle  212:n pohjoinen osa (PR)
236 Tyrogue  208, 211 (PR)
237 Hitmontop  kehittyy Tyrougesta Lv20, kun Tyrougen Atk on yhtä suuri  kuin Def
238 Smoochum  Lake Acuity/Verity (SW)
239 Elekid  Valley Windworks, 205 (FR)
240 Magby  Stark Mountain, 227 (LG)
241 Miltank  209, 210 (PR)
242 Blissey  onnellinen Chanseysta+leveli
243 Raikou  FR/LG/HG/SS
244 Entei  FR/LG/HG/SS
245 Suicune  FR/LG/HG/SS
246 Larvitar  207 (PR) (vain Diamond)
247 Pupitar  30
248 Tyranitar  55
249 Lugia  Pokémon XD: Gale of Darkness (peli), HG/SS
250 Ho-Oh  Pokémon Colloseum (peli), HG/SS
251 Celebi  eventti


# Nimi Mistä/Miten? Platinum
252 Treecko  R/S/E  
253 Grovyle  16  
254 Sceptile  36  
255 Torchic  R/S/E  
256 Combusken  16  
257 Blaziken  36  
258 Mudkip  R/S/E  
259 Marshtomp  16  
260 Swampert  36  
261 Poochyena  breedaa Mightyena 214 (PR)
262 Mightyena 214, 215 (PR) (vain D)(18)  
263 Zigzagoon  202 (SW)  
264 Linoone  (20)  
265 Wurmple  Eterna Forest, hunajapuut  
266 Silcoon  Eterna Forest, hunajapuut (vain D) (7) Eterna Forest
267 Beautifly  Eterna Forest (vain D)(10)  
268 Cascoon  Eterna Forest, hunajapuut (vain P) (7) Eterna Forest
269 Dustox  Eterna Forest  (vain P)(10)  
270 Lotad  203, 204 (S)  
271 Lombre  229 (S) (14)  
272 Ludicolo  Water Stone  
273 Seedot  203, 204 (R)  
274 Nuzleaf  229 (R) (14)  
275 Shiftry  Leaf Stone  
276 Taillow  breedaa Swellow  
277 Swellow  213 (PR) (22)  
278 Wingull  mm. 213, 219, 220(surf)  
279 Pelipper  mm. 219, 222, 230(25)  
280 Ralts  203, 204 (PR) 208, 209, 212
281 Kirlia  203, 204 (PR) (20) 212
282 Gardevoir  (30)  
283 Surskit  Lake Verity (SW) 229 (surf)
284 Masquerain  (22) 229 (surf)
285 Shroomish  Great Marsh (National Dex)  
286 Breloom  (23)  
287 Slakoth  Eterna Forest (SW)  
288 Vigroth  (18)  
289 Slaking  (36)  
290 Nincada  Eterna Forest (PR)  
291 Ninjask  (20)  
292 Shedinja  kehitä Nincanda + vapaa paikka tiimissä + Poké Ball bagissa  
293 Whismur  breedaa Loudred/Exploud  
294 Loudred  Mt. Coronet (PR) (20)  
295 Exploud  (40)  
296 Makuhita  225 (SW)  
297 Hariyama  (24)  
298 Azurill  Trophy Garden, Great Marsh Trophy Garden
299 Nosepass  206 (SW) Mt. Coronet
300 Skitty  222 (SW)  
301 Delcatty  Moon Stone  
302 Sableye  Iron Island (S)  
303 Mawile  Iron Island (R)  
304 Aron  Fuego Ironworks (PR) (vain D/Pt)  
305 Lairon  (32)  
306 Aggron  (42)  
307 Meditite  mm. 208, 211, 217  
308 Medicham  mm. Mt. Coronet (37)  
309 Electrike  Valley Windworks (SW)  
310 Manectric  (26)  
311 Plusle  Trophy Garden (PP)  
312 Minun  Trophy Garden (PP)  
313 Volbeat  229  
314 Illumise  229  
315 Roselia  mm. 212, 221, 229  
316 Gulpin  Great Marsh (National Dex)  
317 Swalot  (26)  
318 Carvanha  Great Marsh (Super Rod)  
319 Sharpedo  213, 222 (Super Rod)(30)  
320 Wailmer  223, 230 (Super Rod)  
321 Wailord  223, 230 (Super Rod)(40)  
322 Numel  227, Stark Mountain  
323 Camerupt  227, Stark Mountain (33)  
324 Torkoal  227, Stark Mountain (PR)  
325 Spoink  214 (SW)  
326 Grumpig  (32)  
327 Spinda  227 (SW)  
328 Trapinch  228 (PR) (vain D/P)  
329 Vibrava  228 (PR) (vain D/P)(35)  
330 Flygon  (45)  
331 Cacnea  228  
332 Cacturne  228 (32)  
333 Swablu  211 (PR) 210
334 Altaria  (35)  
335 Zangoose  208, 210 (loppuosa)(R)  
336 Seviper  208, 210 (loppuosa) (S)  
337 Lunatone  Mt. Coronet, Turnback Cave (S)  
338 Solrock  Mt. Coronet, Turnback Cave (R)  
339 Barboach  mm. Great Marsh (Good Rod)  
340 Whiscash  mm. Great Marsh (Super Rod) (30)  
341 Corphish  Celestic Town (Super Rod)  
342 Crawdaunt  Celestic Town (Super Rod)  
343 Baltoy  206 (PR)  
344 Claydol  (36)  
345 Lileep  Root Fossil (Undergound)  
346 Cradily  (40)  
347 Anorith  Claw Fossil (Underground)  
348 Armaldo  (40)  
349 Feebas    
350 Milotic  Feebasille max Beauty + leveli  
351 Castform  Trophy Garden (PP)  
352 Kecleon  210 (PR) (vain D) Great Marsh (National Dex)
353 Shuppet  breedaa Banette  
354 Banette  225, 226, 227 (yö)  
355 Duskull  224 (PR) 209, Lost Tower, Turnback Cave
356 Dusclops  224 (PR) (37) Sendoff Spring, Turnback Cave
357 Tropius  (vain Pt) Great Marsh
358 Chimecho  Sendoff Spring, Mt. Coronet (vain D/P) evolve: Chingling + happiness + leveli (yö)
359 Absol  213 (SW) Mt. Coronet
360 Wynaut  breedaa Wobbuffet holdissa Lax Incense  
361 Snorunt  216, 217 (PR) 217 (yö)
362 Glalie  (42)  
363 Spheal  226, 230 (vain P) breedaa Sealeo/Walrein
364 Sealeo  230 (vain P/Pt) (32)  
365 Walrein  (44)  
366 Clampearl  219, 221 (Super Rod) (vain D/P)  
367 Huntail  vaihda Clampearl, jolla DeepSeaTooth  
368 Gorebyss  vaihda Clampearl, jolla DeepSeeScale  
369 Relicanth  226 (Super Rod)  
370 Luvdisc  224, Pokémon League (Super Rod)  
371 Bagon  210 (PR) (vain P/Pt)  
372 Shelgon  (30)  
373 Salamence  (50)  
374 Beldum  228 (SW)  
375 Metang  (20)  
376 Metagross  (45)  
377 Regirock  R/S/E, Pt (event Regigigas)  
378 Regice  R/S/E, Pt (event Regigigas)  
379 Registeel  R/S/E, Pt (event Regigigas)  
380 Latias  R/S/E  
381 Latios  R/S/E  
382 Kyogre  R/S/E/HG  
383 Groudon  R/S/E/SS  
384 Rayquaza  R/S/E/HG/SS  
385 Jirachi  eventti  
386 Deoxys  eventti  

 
  Sivujen © 2007-2014 Pkmn Suomi.
Nimet kuten Pokémon, Rayquaza jne. © 1995-2014 Nintendo / Creatures inc. / GAME FREAK inc.
 
 
site search by freefind